פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלויפרטי יצירת קשר:

שד שאול מלך 8, תל אביב

בית אמות משפט (קומה 8)

טל’ 077-9974772

מידע חשוב נוסף

תמא 38 – איך מחליטים מי היזם?

תמא 38 – איך מחליטים מי היזם

תמ”א 38 יכולה להתבצע בשתי דרכים עיקריות: האחת היא שדיירי הבניין המשותף ינהלו את הפרויקט בעצמם והשנייה היא לבחור יזם אשר יעשה זאת בשמם. אז מיהו היזם ואיך בוחרים בו.

תמ”א 38 – מהו פרויקט מוצלח

פרויקט תמ”א 38 אושר בשנת 2005 על ידי הממשלה וזאת בשל ראייה עתידית המנבאת כי תתרחש בישראל רעידת אדמה ואשר תוצאותיה יהיו פגיעות בנפש וברכוש. מטרת התוכנית לחזק מבנים מפני אותה רעידת אדמה צפויה כדי למנוע את קריסתם ולצמצם את הפגיעה העתידית.

תמ”א 38 נערכה עקב רצון המחוקק להביא לפגיעה מינימאלית בחיי האזרחים בישראל, כלומר חיזוק שלדי בנייני המגורים בהם מתגוררים רוב התושבים בישראל, שיפוץ אשר יביא לביטחון בעתיד. הרעיון הוא לחזק את הבניינים הגבוהים (מעל לשתי קומות) כאשר הממשלה נותנת לדיירים אישורי בניה והרחבה ללא בעיות מיוחדות.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תמ”א 38 – איך בוחרים יזם

ברגע שהחליטו דיירי בניין משותף לממש את תמ”א 38, יש לבדוק האם הבניין המשותף עומד בקריטריונים שקובעת התוכנית. רק בנין אשר יעמוד בתנאים שמעמידה תמ”א 38, יכול ליהנות מן הזכויות וההטבות שמאפשרת הממשלה ובהן הרחבת שטחים, בניית מעלית, הוספת מרפסות לדירות ועוד.

כדי להגיע לתוצאה של פרויקט תמ”א 38 מוצלח, חשוב למצוא יזם או קבלן מתאימים אשר יוכלו לבצע את העבודה בצורה מקצועית, אמינה ומהירה כאשר התוצאות האדריכליות הן מוצלחות ומעניינות. כמו כן חשוב לבדוק כבר מראש כי הפרויקט וההסכם עם היזם מגבה את הדיירים מבחינה משפטית וכלכלית ומונע תביעות עתידיו, כלומר, בנוסף לבחירת יזם טוב ואמין יש להתקשר עם עורך דין המתמחה בתחום תמ”א 38 כדי שיוכל להגן על האינטרסים של דיירי הבניין.

יש לזכור כי יזם שלוקח על עצמו פרויקט תמ”א 38, מתחייב בפני הדיירים כי הם לא ישלמו דבר בעבור הפרויקט. יזם אשר מתחיל פרויקט תמ”א 38 יבדוק האם העסקה כולה כלכלית לו ולדיירי הבניין עוד בטרם ייחתם בינהם חוזה העבודה.

מה צריך לבדוק אצל יזם

כאשר דיירי הבניין מחליטים לקחת יזם לביצוע תמ”א 38, עליהם לבדוק מראש מספר רב של נתונים כדי לקבל החלטה נכונה ובטוחה. תמ”א 38 היא תוכנית לפיה הדיירים הם האחראים לשיפוץ הבניין, אך בגדר השיפוץ זוכים הדיירים לזכויות בנייה שונות. יזם אשר מבצע פרויקט תמ”א בבית משותף, חותם בד”כ על הסכם עם דיירי הבניין לפיו כל השיפוץ יהיה על חשבונו בעוד שדירות חדשות שיבנו באותו בניין ימכרו על ידיו והוא יגרוף את כל הרווחים עליהם.

מספר נתונים אותם יש לבדוק לפני שבוחרים יזם לתמ”א 38:

א. כאשר ניגשים לעבודה ורוצים לבחור יזם יש לבדוק את יכולותיו הכלכליות.

ב. יש לבדוק האם היזם רשום בפנקס הקבלנים.

ג. יש לבדוק מי יבצע את העבודה- היזם עצמו או מי מטעמו.

ד. מה הניסיון שיש ליזם בתחום תמ”א 38 – יש לבקש מהיזם שיציג פרויקטים שעשה.

ה. יש לבדוק כמה זמן תיקח העבודה.

לאחר כל הבדיקות לעניין היזם, יש להדגיש טוב כי רצוי לדיירי הבניין לשכור את שירותיו של עו”ד המתמחה בתחום פרויקטים מסוג תמ”א 38, וזאת כדי שיכוון את הדיירים וישמור על זכויותיהם של הדיירים אשר בדרך כלל נמצאים בעמדת מיעוט וזאת בשל חוסר ידע מקצועי בתחום.

*התוכן של אתר תמ”א 38 אינו תחליף לחוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק או מעודכן או מקיף. המסתמך על האתר, עושה זאת באחריותו.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף